Historia klubu

Data powstania: 1942
Barwy: żółto-czarne
Adres: ul. Chałupnika 16, 31-462 Kraków
Telefon/Fax  (012) 442 42 70
NIP -  945-16-21-743
Stadion: 2000 miejsc – 200 siedzących
Boisko boczne: Posiada sztuczne oświetlenie.

 

W czasach współczesnych, gdzie priorytetem w życiu szarego obywatela jest walka o byt i egzystencję, często nie ma miejsca dla jednego, ważnego czynnika - sportu. Nie brakowało go jednak w sercach ludzi, którzy w okresie XX. lecia międzywojennego swoim poświęceniem i determinacją wybudowali fundamenty pod powstanie klubu, który dziś jest wizytówką dzielnicy.

 

Pierwsze kroki

Mimo, że w oficjalnych statystykach i na herbie klubu widnieje cyfra „1942”, to swoje prapoczątki „Wieczysta” ma już w roku 1936, kiedy to uzdolniona młodzież pobliskiego osiedla pod kierownictwem Stanisława Góreckiego na pobliskich łąkach zorganizowała klub pod nazwą „Wieczyszczanka”. Drużyna – jako ekipa niezrzeszona w okręgowym ZPN – w swoim terminarzu poszczycić się mogła jedynie spotkaniami towarzyskimi z położnym nieopodal KS Dąbie, Czyżynami, czy Grzegórzeckim.

 

Ze względu na brak środków finansowych, działalność sportowa została zawieszona po około roku gry, jednak idea treningów piłkarskich absolutnie nie upadła. Na przełomie lat 1938/1939 utworzono w zamian drużynę „Ostoja” – również nigdzie nie zarejestrowaną, również – co było charakterystyczne dla tamtych czasów – utrzymywaną z prywatnych pieniędzy. „Młode wilki” reprezentujące barwy tego klubu były atrakcyjnym partnerem dla szerzej znanych ekip w krakowskim światku piłkarskim. W zaproszeniach przodowała „Łączka”, której najlepsi zawodnicy w przyszłości zasili szeregi „Wieczystej”.

 

Okres III Rzeszy

Podczas hitlerowskiej okupacji za działalność na rzecz sportu groziły nawet kary śmierci, lecz nie przeszkodziło to w rozgrywaniu spotkań na znajdującym się na uboczu miasta osiedlu. Z czasem rozpoczęto nawet starania, by drużynę włączono do tzw. „Tajnego Związku Piłkarskiego”, który organizował – tuż pod nosem Niemców – rozgrywki ligowe pod przewodnictwem działaczy Wisły i Cracovii.

 

Przy pomocy Edwarda Ignaszewskiego – jednego z bywalców dzielnicy - który przymusowo został skierowany do pracy w budowlanym przedsiębiorstwie „Baudinst” w maju 1940 r., reaktywowano drużynę. Ten sam człowiek postarał się o sponsoring firmy, która ufundowała jednolite, czerwone stroje, a klub po raz pierwszy otrzymał aktualną nazwę. W początkowej fazie działalności Ignaszewskiego postarano się również o wytoczenie boiska na terenie prywatnej działki.

 

Boisko na własność

22. lipca 1961 r. odbyło się uroczyste otwarcie własnego obiektu piłkarskiego. Na terenie Rakowic. W turnieju zorganizowanym z tej okazji, „Wieczysta” wygrywa uprzedzając w tabeli Wandę, Lotnika i Dębnickiego. W tym samym czasie – dokładnie w czerwcu – swój pierwszy poważny sukces odnoszą juniorzy, którzy po 14. meczach wywalczyli awans do I ligi.

 

Najwyższy poziom ligowy

Jesień 1966 r. okazał się dla „Wieczystej” gwiazdką z nieba. Reforma ligowa, która oznaczała powstanie tzw. „III ligi ogólnopolskiej”, oznaczała utworzenie lokalnej ligi okręgowej. Ustawa ta zagwarantowała „Wieczystej” historyczną grę w 4. Lidze.

 

Euforia nie trwała jednak długo – drużyna nie poradziła sobie na tak wysokim szczeblu rozgrywek po pierwszej rundzie mając na koncie ledwie 2. wygrane, 4. remisy i 6. porażek. Nie inaczej było na koniec ówczesnych rozgrywek, jednak mimo ostatniego miejsca w lidze, „Wieczysta” przyszły sezon rozpoczęła na tym samym poziomie. Dlaczego? Był to efekt kolejnej reorganizacji, która utrzymała w tym samym  gronie spadkowiczów, dodając do nich jeszcze mistrzów klas A.

 

Finansowe profity

Mimo ogólnopolskich trudności w prowadzeniu działalności sportowych, klub od 1989 r. osiągał dobre wyniki na boisku, jak i w strefie ekonomicznej. Gospodarczy awans klubu zapewnili m.in. Kazimierz Marona, Adam Biegalski i wielu, wielu innych sympatyków „Wieczystej”.

 

Nie samą piłką człowiek żyje…

Prócz piłkarskich sukcesów (a do roku 1946. kilka się ich znajdzie, jak choćby powołania zawodników do kadry małopolski), Wieczysta ingerowała w wychowanie młodzieży w duchu patriotycznym. W związku z tym na osiedlu swego czasu otwarto nawet sekcję harcerską.

 

Oczywiście prócz futbolu, Wieczysta to również inne dziedziny sportu. W 1946 r. utworzono upadłą już dawno sekcję tenisa stołowego. Do dziś działa natomiast „drużyna” szachowa, ponadto klub jest właścicielem krytych obiektów tenisa ziemnego. Dookoła głównego boiska piłkarskiego widoczne są pozostałości po kadrze lekkoatletycznej, która pozostawiła po sobie bieżnię, wykorzystywaną przez piłkarzy w przedsezonowych przygotowaniach.

 

Czasy współczesne

W „Wieczystej” grało kilku znanych piłkarzy:

Ryszard Per - Mł. Mistrz Europy, Mistrz Polski ze Stalą Mielec 1976r.

Zbigniew Hnatio - 1 mecz w reprezentacji Polski, 11 meczów w Mł.Reprezentacji Polski

Janusz Adamczyk - Mistrz Polski z Wisłą Kraków, 122 mecze w I Lidze

Janusz Surowiec - 105 meczów w I Lidze

Tomasz Wacek - 60 meczów w I Lidze

Krzysztof Gacek - 34 mecze w I Lidze

Maciej Papiez - Reprezentant Polski kat.Mł. występy w II lidze w Hutniku Kraków /wychow/
Paweł Grzebinoga - występy w II lidze w Hutniku Kraków /wychowanek/

Maciej Bębenek - występy w Ekstraklasie w Górniku Zabrze oraz II Lidze  w Kmicie Zabierzów i Sandecji Nowy Sącz /wychowanek klubu/

Mateusz Niechciał - wystepy w GKS Katowice I Liga ( I Liga Polska )

 

Opracował Krzysztof Baranowski

(grudzień 2007)


BIBLIOGRAFIA:

      - Ignaszewski Edward; Nocek Edward. Historia Międzyzakładowego Klubu Sportowego „Wieczysta” Kraków (lata 1936 – 1992). Kraków, 1992

- 90minut.pl

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości